Diyarbakır Güvenlik Kamera Sistemi Seçme Rehberi

Diyarbakır Güvenlik Kamera Sistemi Seçme Rehberi

Diyarbakır Güvenlik Kamera Sistemi Seçme Rehberi

Diyarbakır’da bir güvenlik kamera sistemini planlarken öncelikle kendinize şu soruları cevaplarını aramalısınız:

 • Kamera Sisteminin amacı nedir ve makul olarak bu sistemden ne bekliyorum?
 • Yalnızca canlı video mu yoksa kaydetmek mi istiyorum?
 • Yerel bir kayıt cihazı kurmak mı yoksa ‘buluta’ kaydetmek mi istiyorum?
 • Koaksiyel (halk dilinde anten kablosu), veya ağ kablosu (CAT6) kullanacak mıyım
 • Veya kablosuz / WIFI kamera daha iyi bir seçim mi (tek seçenek?)
 • Kameraları dış mekana mı yoksa iç mekana mı kuracağım?
 • Kamera sisteminde ses algılama ve kaydetme özelliğine ihtiyacım olacak mı?

Diyarbakır’da güvenlik kamera sistemleri kurmaya karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken kriterlerdir.

Diyarbakır’da Güvenlik Kamera Bütçem Ne Olmalı

Diyarbakır’da güvenlik kamera sistemi kurarken belirleyeceğiniz bütçe için aşağıdaki kriterleri dikkat etmelisiniz.

Yalnızca canlı video izlemek istiyorsanız, TV tarzı bir monitöre bağlanabilen analog bir CCTV sistemi kullanabilirsiniz.

Veya ev / iş ağınıza bağlı CAT6 kablosunu kullanan bir IP ağ kamerası kullanabilir ve ardından videoyu izlemek için bir bilgisayar kullanabilirsiniz.

Diyarbakır’da çoğu kişi güvenlik kamera videosu kaydetmek ister. Bu durumda seçiminiz, bir SD kart yuvası varsa kameranın kendisine veya sahadaki DVR veya NVR adı verilen bir kayıt cihazına kaydetmek veya İnternet bağlantısı kullanarak ‘buluta’ kaydetmektir.

“Buluta” kayıt, genellikle yalnızca 1-3 kamera için bir seçenektir ve yalnızca harekete bağlıdır. En önemlisi YÜKLEME hızı olan yüksek hızlı bir İnternet bağlantısı gerektirecektir.

Burada kablolu ağ kameraları kullanılabilir veya kabloları çalıştırmak çok zorsa bir WIFI kamera kullanılabilir.

Birkaç istisna dışında, kamera yine de bir güç kablosuna ihtiyaç duyacaktır. Ring Stick Up Cam, şarj edilebilir bir pille çalışabilen ve bulut kaydı kullanarak (ve aylık bir ücret karşılığında) WIFI aracılığıyla bağlanabilen bir sistemdir.

Birden fazla kameranın dahil olduğu çoğu durumda, sahada bir kamera kayıt cihazına yerel kayıt yapmak en pratik yöntemdir çünkü aylık ücret gerektirmez, çok daha fazla video depolama alanına sahiptir (1 TB veya daha büyük bir sabit diske kayıt), ve süper hızlı İnternet yükleme hızı gerektirmez.

Yerel kaydedicili bir sistem için, kamera (lar) ya WIFI bağlantılı olacak ya da kablolarla kameralar kayıt cihazına bağlanacak. Kablolu kamera sistemlerinde de farklı alternatifler var.

Günümüzde en çok tercih edilen sistem ip kameralar ve bunlara uyumlu Cat6 ismiyle bilinen ağ kablolarıdır.

IP kamera sistemlerinin günümüzde daha fazla tercih edilmesinin çeşitli nedenleri vardır. Bunların en önemlisi işletmedeki mevcut internet ağına bağlanabilmesi ve dolayısıyla kablolama, işçilik gibi ek yatırımlardan kaçınmak mümkündür.

Ayrıca uzak mesafelere görüntünün bozulmadan aktarılması IP kamera sistemleri ile daha güvenlidir.

Koaksiyel kabloların kullanıldığı analog ya da AHD kamera sistemleri ise özellikle kurumsal işletmeler de neredeyse hiç tercih edilmemektedir.

Fakat küçük işletmelerde bu teknolojiye sahip kamera ve DVR cihazlarının, IP sistemlere göre daha rekabetçi fiyatlara sahip olmaları nedeni ile kullanımı günümüzde hala devam etmektedir.

Yeni kurulumlar için IP kamera sistemi ve CAT6 ağ kablosu genellikle en iyi seçimdir. Çünkü bu kablo daha ucuzdur ve en önemlisi her kamera için 1 kablo kullanmak gerekmeyecek dolayısıyla metraj olarak daha az kablo kullanılacaktır.

32 kameraya kadar olan daha küçük sistemler için, genellikle dahili kamera bağlantı noktalarına sahip bir NVR (ağ video kaydedici) tavsiye ederiz.

Her kameradan gelen ağ kablosu, güç ve video için bu NVR’ye geri döner. Ardından NVR, gerekirse uzaktan erişim için yerel ağınıza bağlanabilir.

Kamera teknolojisine (CCTV, HDCVI, HDTVI, HSDI, AHD, IP ağı, WIFI) karar verdikten sonra, dikkate alınması gereken birkaç kamera özelliği ve stili daha vardır. Henüz kamera teknolojisini seçmediyseniz, daha fazla bilgi için güvenlik kamerası teknoloji kılavuzumuza bakın.

Diyarbakır’da kullanabileceğiniz Güvenlik Kamera Stili veya Form Faktörü

Diyarbakır’da hava şartları, müessenizin konumu, işinizin şekli vs gibi etkenleri dikkate alarak aşağıdaki güvenlik kamera çeşitlerinden tercih edebilirsiniz.

Bir kamera form faktörü veya stili seçmek, kişisel tercih ve uygulamanın bir kombinasyonudur.

Bullet Kameralar genellikle silindirik bir yapıya sahiptirler, çok yönlüdür ve dış mekan kullanımı için iyi bir seçim olma eğilimindedir.

Kamera merceğini gün boyunca alçak noktalarında doğrudan güneşe maruz kalmaktan koruyan bir güneş kalkanına sahip olma eğilimindedirler.

Bullet kamera olarak adlandırılan dış mekan kameralar kurulumunda da dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar vardır.

 • Öncelikle kameranın direk güneşe doğru bakmayacak şekilde ayarlanması gerekir.
 • Geceleri de dış mekan aydınlanıcılarının direk kameraya doğru yönlendirilmemesi gerekir.
 • Özellikle geceleri görüntülemek istediğimiz mesafeye uygun kamera seçilmelidir. Bu özellik güvenlik kameralarının teknik özelliklerinde “IR Mesafesi” olarak belirtilir. Genellikle 30 metreden 80 metreye kadar olan kameralar kullanılır.

Dome kameralar, genellikle kubbe şeklinde koruyucu bir kapakları bulunur.  Daha düşük profilli bir tasarıma sahip olma eğiliminde olduklarından biraz daha az rahatsız edici olabilir.

İç mekanlarda kullanımı daha doğru bir seçimdir. Duvara veya tavana monte edilebilirler.

İç mekanda daha geniş bir açıyı görmesi isteniyorsa bu kameraların lens ölçülerine dikkat etmek gerekir.

Sabit lensli olanları genellikle 2.8mm ve 3.6mm olarak satılmaktadır. Burada bilinmesi gereken 2.8mm lense sahip kamera ile 3.6mm lensli kameraya göre daha geniş alanı görebilirsiniz.

Eğer iç mekandaki sesleri de kayıt altına almak istiyorsanız harici mikrofon destekleyen ya da dahili mikrofonu bulunan modelleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Box kameralar orijinal standarttı ve çoğu zaman lenssiz satıldıkları için bazı kurulumcular tarafından tercih edilebilir, bu nedenle kurulumcu uygulamaya uygun bir lens seçebilir.

Genellikle vandal direncinin sorun olmadığı iç mekanlarda görülürler, ancak hava koşullarına dayanıklı bir muhafaza içine monte edildiklerinde açık havada da kullanılabilirler.

Son dönemlerde çok tercih edilmemektedirler.

Pan / Speed Dome / Zoom (PTZ) kameralar, kubbe stilinin bir varyasyonudur, ancak sabit bir yönde monte edilmek ve hedeflenmek yerine, uzaktan kontrol edilebilirler.

Sağa, sola, aşağı, yukarı hareket ettirilebilir ve uzaktan kumandalı bir yakınlaştırma lensine sahiptirler, böylece operatör bir konuyu takip etmek veya daha iyi ayrıntı için yakınlaştırmak için kamerayı hareket ettirebilir.

Genel olarak bu tür kameralar, sahada veya uzaktaki bir operatör tarafından manuel olarak kontrol edilir.

Ancak bazı Speed Dome – PTZ kameralar otomatik izleme özelliğine sahiptir, böylece kamera, bir şey hareket edene kadar alanın genel bakışına bakarak uzaklaştırılmış halde kalabilir.

Bölgede bir hareker olduğunda yakınlaştırır ve / veya nesneyi takip eder.

Bunlar daha nadir kullanılırlar ve daha pahalıdırlar.

Diyarbakır’da kullanılabilecek Güvenlik Kamera Lensleri

Kameralar dünyayı bir mercekten görür. Çoğu zaman, lens 2,8 mm, 3,6 mm, 4 mm, 6 mm, 8 mm ve 12 mm ortak boyutlarla sabitlenir.

Sayı ne kadar yüksekse, görüntü kameraya o kadar yakın görünecektir. Ayrıca sayı ne kadar yüksekse kamera alanın daha dar bir açı ile görecektir.

Bir başka deyişle bir odanın duvarına ya a tavanına monte etiğiniz bir kamera ile mümkün olduğunca odanın geniş bir alanını görmek istiyorsanız 2.8mm lense sahip bir kamera kullanmalısınız.

Eğer 50 metrelik bir yolun en sonundan geçen arabaları görmek istiyorsanız o alanı yakınlaştırabilen 6mm, 8mm ya da daha büyük rakamlı lense sahip bir kamera tercih etmek daha doğru olacaktır.

Güvenlik kameralarında ayrıca değişken odaklı lensler olabilir. Değişken odaklı lensler normalde kurulumu yapan kişi tarafından manuel olarak ayarlanır, böylece sadece doğru görüntüleme alanı ve / veya yakınlaştırma elde edilir.

Değişken odaklı lensler tipik olarak düşük ve yüksek aralıkları olarak ifade edilir. Örneğin 2,8 ~ 12 mm veya 4 ~ 9 mm veya daha yüksek uçlu lenslerde 3,3 ~ 22 mm gibi bir şey görebilirsiniz.

Lens tipik olarak, biri düşük ve yüksek yakınlaştırma arasında hareket etmek ve ikincisi görüntüyü odaklamak için olmak üzere iki ayarlamaya sahip olacaktır.

Bazı kameralar, otomatik odaklamalı uzaktan kumandalı motorlu değişken odaklı lenslere sahip olabilir.

Bu, tipik olarak, uygun fiyat puanlarına sahip üst düzey IP ağ kameralarında bulunur; bunun yararı, yükleyicinin kamerayı monte edip nişan alabilmesi, ardından merdivenden inip, gerekli çekimi uzaktan yakınlaştırırken oturabilmesidir.

Aydınlatma, Arka Aydınlatma, Farlar ve Gece Görüşü

Aydınlatma, kamera seçiminde rol oynar.

Örneğin, iç mekanda ışıklar sürekli açıkken bir kamera kullanmayı planlıyorsanız, hemen hemen her kamera bu işi yapacaktır.

Bununla birlikte, bir iç kamerayı dışarıya açılan bir kapıya veya bir dış pencereye yöneltmeyi planlıyorsanız, daha fazla özen gösterilmesi gerekir.

Bu durumda öznenin arkasından gelen ışık ortam aydınlatmasından çok daha parlaktır ve görülemeyen özelliklerle öznenin gölge gibi göründüğü bir görüntü oluşturacaktır.

Bu nedenle, ya kamerayı bu parlak ‘arka ışıklı’ durumlardan uzaklaştırın ya da Geniş Dinamik Aralıklı veya WDR’li bir kamera aldığınızdan emin olun.

Geniş Dinamik Aralıklı kameralar çok daha geniş bir karanlıktan aydınlığa kadar kapsama alanına sahiptir ve bu nedenle parlak arka ışığı alırken nesneyi görmenize izin verir.

Dijital WDR kameralar bunda iyidir, gerçek veya gelişmiş WDR kameralar daha da iyidir.

Gece araba farları kamerayı kör eder, böylece bir plaka, arabayı göremez. Özellikle farların parlamasını otomatik olarak karartmak veya azaltmak için HLC adı verilen bir özellikle birlikte WDR’yi arayın.

Karanlıkta fotoğraf çekmeyi denediyseniz, ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Güvenlik kameralarında da durum böyledir. İyi bir kamerayı gündüz görüntülerine bakarak anlamak çok mümkün değildir.

Gece farklı ışıklandırma koşullarında, farklı hava koşullarında (sisli havada örneğin) kameranın görüntü yakalama kabiliyeti ortaya çıkacaktır.

Diyarbakır’da Hangi Tür Lensli Güvenlik Kamerası Tercih Etmeliyim.

Diyarbakır’da güvenlik kamerası tercihi yaparken aşağıdaki sorular aklınıza takılabilir.

 • Motorize Lensli Kamera mı?
 • Varifocal Lensli Kamera mı?
 • Yoksa Sabit Lensli Kamera mı?

Motorize lensli kameraların içinde lensi hareket ettiren bir motor bulunur. Böylece uzaktan uzaktan kameraya müdahale ederek görüntüyü optik olarak yakınlaştırabilirsiniz.

Varifocal lensli kameralarda ise kurulum esnasında kameraya manuel olarak müdahale ederek lokasyona göre lensi ayarlanabilir. Daha sonra uzaktan optik olarak görüntüyü yakınlaştırıp uzaklaştırmak mümkün değildir.

Sabit lensli kameralarda ise lens tamamen sabittir. Hiçbir şekilde görüntünün uzaklaştırılıp yakınlaştırılması mümkün değildir (optik olarak).

Her ne kadar dijital zoomlama olarak bilinen işlem yapılabilse de bu kameralarda bu şekilde yapılan yakınlaştırma görüntünün bozulmasına sebep olmaktadır.

Motorize ve varifocal lensli kameralara göre daha ekonomik olma eğilimindedirler.

2 comment(s)

Diyarbakırda güvenlik kamera sistemi kurmak istiyorum. İp kamera sistemi istiyorum. 32 adet ip kamera, nvr, poe switch 16tb hdd alacağım. Bulwark marka önerdi arkadaşlar. Sizde varmı. Fiyat verebilirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
İletişime Geçin